Inhouse stars

 

 

Inter House Drawing  Competition(21-04-17)
Class III Red & III Yellow
Position  Name  Class House
I Chhavi III Red Dronacharya
I Aditiya Rana III Yellow Bhrigu
II Ritika III Red Parashar
II Akshra Sharma III Yellow Bhrigu
III Jasleen Kaur III Yellow Parashar
Inter House Badge Making  Competition(21-04-17)
Class IV Green
Position  Name  Class House
I Jasmine Maan IV Green Dronacharya
II Aryan Saini IV Green Dronacharya
III Deeksha Chaudhary IV Green Vishwamitra
Inter House Badge Making  Competition(21-04-17)
Class V Blue & V Yellow
Position  Name  Class House
I Abhay Singh Rawat V-Blue Vishwamitra
I Yakshita V-Blue Bhrigu
I Pari V-Yellow Parashar
II Surya Pratap Singh V-Blue Parashar
II Angel V-Yellow Bhrigu
III Vrinda Singla V-Blue Dronacharya
III Palak V-Yellow Dronacharya
Inter House Slogan Writing  Competition(21-04-17)
Class VI -A
Position  Name  Class House
I Mitali Verma VI-A Parashar
II Mansi Goyal VI-A Vishwamitra
III Raninder Singh VI-A Vishwamitra
Inter House Speech Competition(21-04-17)
Class VII-A & VII-B
Position  Name  Class House
I Pragati VII-B Dronacharya
II Abhey Kumar VII-B Bhrigu
III Aavishka Vashishta VII-A Bhrigu
Inter House Book Mark Making  Competition(29-04-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Ritika III-Red Parashar
I Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
II Kanav Singla III-Red Parashar
II Parineeta III-Yellow Bhrigu
III Riya Sen Gupta III-Yellow Dronacharya
III Sakash Arora III-Yellow Vishwamitra
Inter House Book Mark Making  Competition(29-04-17)
Class IV -Green
Position  Name  Class House
I Aditi Deswal IV- Green Dronacharya
II Deeksh Chaudhary IV- Green Vishwamitra
III Aryan Saini IV- Green Dronacharya
Inter House Book Mark Making Competition(29-04-17)
Class V-Blue & V- Yellow
Position  Name  Class House
I Aemidha Kalra V -Blue Dronacharya
I Angel V-Yellow Bhrigu
II Arsh Chandla V-Blue Bhrigu
II Pari V-Yellow Parahsar
III Abhey Singh Rawat V-Blue Vishwamitra
III Palak V-Yellow Dronacharya
Inter House Book Cover Designing Competition(29-04-17)
Class VI-A 
Position  Name  Class House
I Ananya VI-A Vishwamitra
II Tanveer Kaur VI-A Bhrigu
       
Inter House Book Cover Designing Competition(29-04-17) 
Class VI I-A & VII-B
Position  Name  Class House
I Manujot VII-B Parashar
II Milan VII-A Parashar
III Shivanshi VII-A Parashar
Inter House Card  Making  Competition(06-05-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
II Riya Sen Gupta III-Yellow Dronacharya
III Pari Gupta III-Red Vishwamitra
III Ritika III-Red Parashar
Inter House Letter Writing  Competition(06-05-17)
Class VI -A
Position  Name  Class House
I Kritika Kumari VI-A Vishwamitra
II Chaitanya Dhamija VI-A Vishwamitra
III Madhur Pratap Singh VI-A Bhrigu
Inter House English Calligraphy Competition(06-05-17)
Class VI -A
Position  Name  Class House
I Abhey Kumar VI-A Dronacharya
II Divya Sharma VI-A Vishwamitra
III Mansi Gupta VI-A Parashar
Inter House Scroll Making Competition(06-05-17)
Class VI I-A & VII-B
Position  Name  Class House
I Shivanshi Sharma VII-B Parashar
II Pragati Gupta VII-B Dronacharya
III Muskan Gupta VII-A Parashar
IV Abhey Kumar VII- B Dronacharya
Inter House English Recitation Competition (18-05-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Ritika III-Red Parashar
I Parineeta III-Yellow Bhrigu
II Simarjot Kaur Sohi III-Red Vishwamitra
II Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
III Pari Gupta III-Red Vishwamitra
III Riya Sen Gupta III-Yellow Dronacharya
Inter House Photo Frame Making Competition (18-05-17)
Class IV Green
Position  Name  Class House
I Vishawjeet Kaur IV Green Parashar
II Aryan Saini IV Green Dronacharya
III Jasmine Maan IV Green Dronacharya
Inter House Wind Chime Making  Competition (18-05-17)
Class V-Blue & V- Yellow
Position  Name  Class House
I Aemidha Kalra V -Blue Dronacharya
I Pari V-Yellow Parahsar
II Yakshita V-Blue Bhrigu
II Divyanshi V-Yellow Parahsar
III Vrinda Singla V-Blue Dronacharya
III Tanvi V-Yellow Parahsar
Inter House First Aid Box Making Competition (18-05-17)
Class VI -A
Position  Name  Class House
I Ayushi Garg VI-A Bhrigu
I Japneet Singh Kohli VI-A Bhrigu
I Madhur Pratap Singh VI-A Bhrigu
II Pulkit Bhola VI-A Dronacharya
II Saiyam Bhajni VI-A Dronacharya
Inter House First Aid Box Making Competition (18-05-17)
Class VI I-A & VII-B
Position  Name  Class House
I Divya VII-B Vishwamitra
I Chirag Chawla VII-B Vishwamitra
II Keshav Singla VII-B Vishwamitra
II Arjun Gupta VII-A Vishwamitra
II Hitesh VII-B Parashar
II Shivanshi Sharma VII-B Parashar
II Meenakshi Budhiraja VII-A Parashar
III Pragati  VII-B Dronacharya
III Lovepreet Singh VII-B Dronacharya
III Abhey Kumar VII-B Dronacharya
III Pratiksha Sharma VII-A Dronacharya
Inter House Paragraph Writing Competition (28-07-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Pari Gupta III-Red Vishwamitra
II Parineeta III-Yellow Bhrigu
III Ritika III-Red Parashar
III Jashan Dilawari III-Red Vishwamitra
Inter House Drawing Competition (28-07-17)
Class IV -Green
Position  Name  Class House
I Jasmine Maan IV- Green Dronacharya
II Daksh Chaudhary IV- Green Bhrigu
III Prakshi Tomar IV- Green Bhrigu
Inter House Slogan Writing Competition(28-07-17)
Class VI -A
Position  Name  Class House
I Mansi Goel VI-A Vishwamitra
II Kanika Sharma VI-A Dronacharya
III Raninder Singh VI-A Vishwamitra
Inter House Pot Decoration Competition(28-07-17)
Class VII -A & VII-B
Position  Name  Class House
I Meenakshi Budhiraja VII-A Parashar
II Pratiksha sharma VII-A Dronacharya
III Rudra Pratap Singh  VII-A Dronacharya
Inter House Hindi Calligraphy Competition (28-07-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Kanav Singla III-Red Parashar
I Aaditiya Rana III-Yellow Bhrigu
II Virat Abhijeet Chauhan III-Red Bhrigu
II Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
III Manpreet Singh III-Red Bhrigu
III Riya Sen Gupta III-Yellow Dronacharya
Inter House Poetry Recitation Competition (31-07-17)
Class- V & V Yellow
Position  Name  Class House
I Abhay Singh Rawat V -Blue Vishwamitra
I Palak V-Yellow Dronacharya
II Aemidhaa Kalra V-Blue Dronacharya
II Angel V-Yellow Bhrigu
III Arsh Chandla V-Blue Bhrigu
III Ruhani V-Blue Bhrigu
III Shiva V-Yellow Bhrigu
Inter House Rakhi Making Competition (05-08-17)
Class III- Red & III Yellow
Position  Name  Class House
I Ritika III-Red Parashar
I Parineeta III-Yellow Bhrigu
I Varinda  III-Red Dronacharya
I Pari Gupta III-Red Vishwamitra
II Chhavi III-Red Dronacharya
II Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
Inter House Rakhi Making Competition (05-08-17)
Class IV-Green
Position  Name  Class House
I Jasmine Maan IV Green Dronacharya
II Arshia Arora IV Green Parashar
III Pawanpreet Kaur IV Green Vishwamitra
Inter House Rakhi Making Competition (05-08-17)
Class V-Blue & V Yellow
Position  Name  Class House
I Arshpreet Kaur V-Blue Vishwamitra
II Yakshita V-Blue Bhrigu
II Tanvi V-Yellow Parashar
II Shiva V-Yellow Bhrigu
III Divyanshi V-Yellow Parashar
III Pari V-Yellow Parashar
Inter House Rakhi Making Competition (05-08-17)
Class VI - & VII
Position  Name  Class House
I Komal VI-A Vishwamitra
I Khushi Nagpal VII-B Parashar
II Mitali Verma VII-A Parashar
II Anshiya Dixit VII-B Bhrigu
III Yashika Saluja VI-A Vishwamitra
Inter House Thali Decoration Competition (05-08-17)
Class III-Red  & III-Yellow
Position  Name  Class House
I Jashan Dilawari III-Red Vishwamitra
I Anshit Garg III-Yellow Bhrigu
II Kanav Singla III-Red Parashar
II Abeer Bhardwaj III-Yellow Dronacharya
Inter House Thali Decoration Competition (05-08-17)
Class IV-Green
Position  Name  Class House
I Aryan Saini IV-Green Bhrigu
II Aryan Saini IV-Green Dronacharya
Inter House Thali Decoration Competition (05-08-17)
Class V-Blue & V-Yellow
Position  Name  Class House
I Abhay Singh Rawat V-Blue Vishwamitra
I Mitanshu V-Yellow Bhrigu
II Arsh Chandla V-Blue Bhrigu
II Varun V-Yellow Vishwamitra
III Ashutosh Rastogi V-Blue Bhrigu
III Dhruv V-Yellow Parashar
Inter House Thali Decoration Competition (05-08-17)
Class VI - & VII
Position  Name  Class House
I Japneet Singh Kohli VI-A Bhrigu
I Probin Kumar Jena VII-B Parashar
II Chaitanya Dhamija VI-A Vishwamitra
II Keshav Singla VII-B Vishwamitra
III Dhruv Sharma VII-B Dronacharya
Inter House Patriotic Solo Song Competition (11-08-17)
Class VII A  & VII B
Position  Name  Class House
I Gautam Singh Rautela VII-A Parashar
II Keshav Gupta VII-A Bhrigu
II Abhey Kumar VII-B Dronacharya
Inter House Hindi Calligraphy Competition (18-09-17)
Class IV -Green
Position  Name  Class House
I Prakshi Tomar IV- Green Bhrigu
I Jatin Sarin IV- Green Dronacharya
II Palak IV- Green Bhrigu
II Aryan Singla IV- Green Vishwamitra
III Arshia IV- Green Parashar
Inter House Diya Decoration Competition (13-10-17)
Class III- Red & III- Yellow
Position  Name  Class House
I Akshra Sharma III-Yellow Bhrigu
I Chhavi III-Red Dronacharya
II Riya Sen Gupta III-Red Dronacharya
II Jashan Dilawari III-Red Vishwamitra
III Adhiraj III-Yellow Dronacharya
III Maninder Singh III-Red Vishwamitra
III Varinda III-Red Dronacharya
Inter House Lamp Making Competition (13-10-17)
Class IV -Green
Position  Name  Class House
I Jasmine Maan IV- Green Dronacharya
I Abhey Berma IV- Green Dronacharya
II Aryan Saini IV- Green Dronacharya
Inter House Toran Making  Competition (13-10-17)
Class V-Blue & V- Yellow
Position  Name  Class House
I Arsh Chandla V -Blue Bhrigu
I Yugal V-Yellow Dronacharya
II Vrinda Singla V-Blue Dronacharya
II Angel V-Blue Dronacharya
III Surya Partap V-Blue Parahsar
Inter House Rangoli Making Competition (13-10-17)
Class VI  & VII
Position  Name  Class House
I Japneet Singh Kohli VI-A Bhrigu
I Akshdeep Singh VII-A Bhrigu
I Avishka Vashishta VII-A Bhrigu
II Raninder Singh VI-A Vishwamitra
II Chaitanya Dhamija VI-A Vishwamitra
II Bhavya Gupta VII-A Vishwamitra
II Diya Kakkar VII-A Vishwamitra
III Siya Makkar VI-A Parashar
III Pratiksha Sharma VII-A Parashar
III Milan VII-A Parashar
III Harshita Sharma VII-A Parashar
Inter House Patriotic Solo Song Competition 
Class VII A  & VII B
Position  Name  Class House
I Pragati Gupta VII-B Dronacharya
II Bhavya Gupta VII-A Vishwamitra
II Meenakshi Budhiraja VII-A Parashar

 

 

 

 

 

Inter House Essay Writing Competition

Theme: BETI BACHAO- BETI PADHAO

…an initiative launched by Honorable Prime Minister Sh. Narendra Modi

 

(Category VI to VIII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Bhrigu Radhika VIII-A
Vishwamitra Aastha Dewan VIII-A
II Dronacharya Peehu Dashwal VI-B
III Parashar Sejal Nakra VIII-A

 

(Category IX to XII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Dronacharya Rhea Sharma X-B
II Dronacharya Anshia Singla X-C
Parashar Rakshita X-A
III Bhrigu Saniya Nautiyal IX-B

 

Inter House Slogan Writing Competition
Theme: BETI BACHAO- BETI PADHAO
…an initiative launched by Honorable Prime Minister Sh. Narendra Modi

(Category VI to VIII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Bhrigu Marisha Bhatti VIII-B
II Parashar Prathak Garg VII-A
Dronacharya Sanjana Chhabra VI-C
III Dronacharya Disha VIII-A
Parashar Atharva Pareek VI-B

 

(Category IX to XII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Parashar Chehak X-A
II Parashar Shivika Gupta X-C
III Dronacharya Mehak ChhabraX-A IX-C

 

Inter House Painting Competition
Theme: BETI BACHAO- BETI PADHAO

…an initiative launched by Honorable Prime Minister Sh. Narendra Modi)

(Category I to V)
POSITION HOUSE NAME CLASS
I Vishwamitra Aryan Sood V-Green
II Dronacharya Tanmay Barik V-Green
Parashar Siya Wadhwa V-Green
III Parashar Annanya IV-Blue

 

(Category VI to VIII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Dronacharya Shreya Narwal VI-A
II Dronacharya Tanmay Sheokand VIII-B
Bhrigu Nandini Singh VII-A
III Bhrigu Sanchita Singhal VII-B

(Category IX to XII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Bhrigu Avni Garg X-A
Vishwamitra Khwahish X-C
II Vishwamitra Upmanya IX-A
III Parashar Amisha Sihmar IX-B

********

Hindi Story Narration Competition

Pre-Nursery

Pre Nursery (Green) Pre Nursery (Blue) Pre Nursery (Red)
Outstanding Samaira Lather Hridey Ruhaan
Samaira Kinger
Meera Khanna
Excellent Divaa Goyal Naysaa Sargam
Varnika Pujari Puranjay Mehar
Sana Singla Viraj
Very Good Vanisa Garg Prabhnoor
Omav Garg Udhav Armaan
Jivitesh Saini Samanyu
Navya
Ayaan
Good Tanishtha Vani
Aditya Sourish
Kabir Daisha
Arnav

 

English Story Narration Competition

Class - I

I-Red I-Green I-Blue
Outstanding Ayaan Vinayak Viraj Sharma Riya Agarwal
Vihuti Sharma
Excellent Mridula Bansal Saivyaa Kavish Gupta
Surbhi Jeirath
Very Good Aaditri Bansal Raghav Garg Lakshit Ahuja
Kunwar Rudransh
Rayirath Bhardwaj

 

GANIT WEEK CELEBRATIONS

Inter House Poster Making Competition

(Geometrical Rangoli)

Class -VI

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Parashar Tanisha Mittal VI-C
Dronacharya Shreya Narwal VI-A
II Vishwamitra Tanish Garg VI-B
Parashar Tanisha Sarkar VI-B
III Vishwamitra Devika Papal VI-B
Bhrigu Sujal VI-C
Dronacharya Sejal Jain VI-C

 

 

GANIT WEEK CELEBRATIONS
Inter House Poster Making Competition (Mathematics in Nature)


(Class VII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Vishwamitra Diksha VII-C
Vishwamitra Tanu Aggarwal VII-B
Vishwamitra Ketan Goyal VII-B
II Parashar Parth Singla VII-A
III Vishwamitra Samanway Gupta VII-C
Vishwamitra Vasu Setia VII-C

 

 

GANIT WEEK CELEBRATIONS
Inter House Tessellation Competition (Class VIII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Vishwamitra Tanvi VIII-C
Bhrigu Radhika Arora VIII-A
Vishwamitra Manisha VIII-D
Parashar Anshika VIII-D
II Parashar Aman Jain VIII-D
Vishwamitra Aastha Dewan VIII-A
Vishwamitra Avni Sharma VIII-A
Dronacharya Lea VIII-D
Vishwamitra Pratham Gupta VIII-D
Dronacharya Parnika VIII-D
III Bhrigu Suvarna VIII-A
Dhronacharya Aryan VIII-D
Bhrigu Purtika VIII-C
Dronacharya Harshul VIII-B
Dronacharya Swapnil VIII-B

 

 

GANIT WEEK CELEBRATIONS
Inter House Tessellation Competition

 

(Class VIII)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Parashar Parth Singla VII-A
Sejal Nakra VIII-A
Nikhil IX-C
Muskan Middha X-C
II Bhrigu Ritwik Arora VII-C
Marisha Bhatti VIII-B
Smarth Bansal IX-C
Abhik Monga X-A
III Vishwamitra Ashmit VII-B
Aastha VIII-A
Rohit IX-C
Bhavya X-C
IV Dronacharya Manik VII-A
Lea VIII-D
Harsh IX-B
Anshia X-C

 

GANIT WEEK CELEBRATIONS

MATHEMATICS QUIZ

(Class VII-X)

POSITION HOUSE NAME CLASS
I Parashar Parth Singla VII-A
Sejal Nakra VIII-A
Nikhil IX-C
Muskan Middha X-C
II Bhrigu Ritwik Arora VII-C
Marisha Bhatti VIII-B
Smarth Bansal IX-C
Abhik Monga X-A
III Vishwamitra Ashmit VII-B
Aastha VIII-A
Rohit IX-C
Bhavya X-C
IV Dronacharya Manik VII-A
Lea VIII-D
Harsh IX-B
Anshia X-C