Notice Title

Satwik(X) has been awarded with the Certificate of Merit for his excellent performance in the 3rd International Equanimity Olympiad 2017 and has been declared as the District Topper.

Satwik(X) has been selected in the National Talent Search Examiniation 2017-18 in Level 1.

Karan Sharma( IX) bagged the First Prize in the 18th Squay Martial Art National Championship held at Goa from 25 Dec to 1st Jan 2018.

Krish(VI) won the IInd Position in the Ek Bharat, Shreshtha Bharat, Sqay Martial Art State Competition held at Pratap Sports School, Sonipat on Jan 21 & 22, 2018.

Kartikaya(VIII) won the IInd Position in the Ek Bharat, Shreshtha Bharat, Sqay Martial Art State Competition held at Pratap Sports School, Sonipat on Jan 21 & 22, 2018.

Garima Singh(IX) has won the Regional Chapter of CBSE Heritage India Quiz 2018 and has qualified for the National Chapter to be held in Delhi on 19 Feb,2018.

Lavanya Kapoor(X) has won the Regional Chapter of CBSE Heritage India Quiz 2018 and has qualified for the National Chapter to be held in Delhi on 19 Feb,2018.

Satwik Shyam Gupta(X) has won the Regional Chapter of CBSE Heritage India Quiz 2018 and has qualified for the National Chapter to be held in Delhi on 19 Feb,2018.

Lavanya Kapoor(X) bagged the Ist Runner Up Trophy in the National Semi Finals of the Intach Heritage Quiz held on 16 Dec 2017 at New Delhi.

Satwik Shyam Gupta (X) bagged the Ist Runner Up Trophy in the National Semi Finals of the Intach Heritage Quiz held on 16 Dec 2017 at New Delhi.

Ananya Jeryal(X) met The President of India Mr. Ram Nath Kovind as she was the National Level 1st Runner Up-Jr. Cat. (Eng.) in the TATA Building India School Essay Comp. in 2015-16.

Saira Nanda(X) was awarded with the 1st Runner Up Trophy in Blog Creation Competition at Koshish Annual Computer Carnival held at Stepping Stones Sr. Sec. School, Chd in Jan'18.

Aarushi Sood(IX) was awarded with the 1st Runner Up Trophy in Blog Creation Competition at Koshish Annual Computer Carnival held at Stepping Stones Sr. Sec. School, Chd in Jan'18.

Simran Gupta(IV) bagged the 2nd Runner Up Trophy in MS Paint Competition at Koshish Annual Computer Carnival held at Stepping Stones Sr. Sec. School, Chd in January,2018.

Satwik Shyam Gupta (X) has acheived the 1st Zonal Rank and 18th International Rank in the SOF National Science Olympiad 2017.

Vedika Sharma (I) has secured the 8th Zonal Rank and 11th International Rank in SOF International English Olympiad 2017.

Tanish Juneja (II) has secured the 7th Zonal Rank and 8th International Rank in SOF International English Olympiad 2017

Devanshi(IV) earned a Silver Medal in the 3rd Panchkula District Taekwondo Championship organized by District Taekwondo Sports Ass.,Panchkula in Nov'17.

Anshuman(IV) won a Silver Medal in the 16th Chandigarh Sub Junior Taekwondo Championship in November, 2017.

Devanshi(IV) won a Bronze Medal in the 16th Chandigarh Sub Junior Taekwondo Championship in November, 2017.

Aariv Jain(V) bagged a Silver Medal in the 23rd District Roller Skating Championship organized by DSRA Panchkula in November,2017.

Nitansh(VII) won a Bronze Medal in CBSE National Roller Skating Championship organized in Bhopal in November,2017.

Saivyaa(IV) secured the Third Position in Clay Modelling Competition in the 20th K J Khosla Memorial Inter School Competition in October,2017.

Peher(II) bagged the First Position in Pantaloons Kids Carnival held at Elante Mall, Chandigarh in October,2017.

Paryas(V) secured a consolation prize in Clay Modelling in the 20th KJ Khosla Memorial Inter School Competition at Bhavan Vidyalaya,Chandigarh in Oct'17.

Shashwat(VI) won a Bronze Medal in SGFI Haryana School State Skating Championship conducted by District Education Office, Kurukshetra in October 2017.

Satwik (X) secured the First Position and has been selected for the Nationals in Intact India Heritage Quiz in October 2017.

Anoushka(IX) acheived the 37th Internatioanl Rank and 7th Zonal Rank in the 7th SOF International English Olympiad 2017.

Advitiya Rahul Talwar (I) bagged the Runners Up Trophy in Tennis Series Championship(Boys U-6 Category) conducted by The Young Champ Tennis Academy in November 2017.

Thaneesha(VIII) won a Gold Medal in Best Paper Presentation Competition organised at Bhavan Vidyalaya, Panchkula in October 2017.

Aastha secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Liya secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Parnika secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Vanshika secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Kashin secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Marisha secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Abhinav secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Avishi secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Navya secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Nimit secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Aditya secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Alankrita secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Isha secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Ishika secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Radhika secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Sejal secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Shreya secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Suprabha secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Manav secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Tanvi secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Yajur secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Arsh secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Soham secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Manaswini secured 10CGPA in Class X (2016-17)

Aakansha Kumar - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for four consecutive years

Mahak Saini - XII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for four consecutive years

Vanshita Sharma - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Hardik Singhal - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Ritvik Arora - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Shreya Narwal - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Khanak Goyal - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Gaurish Passi - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Garima Singh - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Peehu Deshwal - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Anoushka Attri - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for three consecutive years

Tehzeeb - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Gaurav Garg - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Satwik Shyam - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Aarushi Sood - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Parinita Manchanda - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Eesha Kohli - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Arpit Singhal - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade for two consecutive years

Prajwal Kaushish - XII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade (2016-17)

Aayush Bajaj - XII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Ananya Khurana - X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Pranav Sehrawat-X, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Simran - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Palak Singla - IX, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Suhana- VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Vridhi Prashar - VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Urvashi Singhal - VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Khushi Tewari - VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Megha Jain, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Jai Aggarwal - VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Arnav Makani-VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

Adyashita Singh-VII, Scholastic Scholarship for having secured A1 Grade(2016-17)

The Gurukul – Top Ranked Senior Secondary Schools in Panchkula

The Gurukul was set up in the year 2001, under the aegis of Darbari Lal Foundation (DLF), an educational society dedicated to the great educationist and visionary, Late Sh. Darbari Lal Ji, ex-president DAV College, Managing Committee.

The DLF started its journey, with the establishment of Gurukul, Sector 20 Panchkula and Gurukul, Sector 29, Panchkula. The Gurukul, Zirakpur with its state of art infrastructure, is the latest venture of the DLF with the aim to be among the top ranked senior secondary schools in the tricity, we focus on building teaching learning experiences which are child centred

Our school is considered as one of the best schools in the tricity, which equips children with skills, literacies, competencies and the attitudes needed to thrive in the 21st centuy. Our special venture ‘Cocoon’ is one of the best play way schools in the Panchkula which has a protective yet enriching environment wherein the caterpillars transform into the chrysalises of nursery and finally bloom into independent butterfies of kindergarten.

The Gurukul, a senior secondary co-educational institution is affiliated to CBSE and is also associated with the British Council, University of Cambridge. By following the activity based Early Learning Development Programme till class V, we create a steady foundation. Our Continuous Comprehensive Evaluation(CCE) system eliminates the pressure of the overwhelming exams and ensure a holistic growth of young minds.

Under competent leadership, the motivating and dynamic faculty extends education beyond conventional boundaries. The Gurukul encompasses the best of infra structure for the young learners.

We welcome you to The Gurukul, the best school of the Panchkula!